EAEP Bruxelles

Cuvântul lui Dumnezeu pe internet

Bine ați venit pe site-ul oficial al Bisericii Apostolice Libere Penticostale din Bruxelles (sau, din acronimul ei in limba greacă, EAEP). Scopul acestui site este de a trimite mesajul către fiecare persoană că Iisus Hristos este înviat și viu și îl invită de acum înainte să cunoască adevărata bucurie și dragoste și să-i ofere viață veșnică. Prin intermediul site-ului EAEP din Bruxelles puteți citi despre ceea ce crede biserica noastră, simbolul credinței. În plus, puteți ascultă predicile Bibliei așa cum sunt ținute în adunările noastre, puteți ascultă predică Bibliei în direct și puteți află știrile bisericii noastre.

Dacă aveți întrebări, cereri de rugăciune sau doriți să împărtășiți cu noi o experiență cu Domnul Iisus Hristos, ne puteți contacta trimițându-ne un mesaj. Vă dorim o vizită bună și Dumnezeu să vă binecuvânteze.

Este o întrebare comună și logică pe care o putem avea. Mulți oameni își pierd timpul încercând să găsească „biserica potrivită”. Din păcate, această căutare rareori se termină cu succes.

Dar mai întâi trebuie să mă întreb ce consider că este o biserică „corectă”. Aceasta este biserica care este în conformitate cu punctele mele de vedere? Este biserica în care vreau să merg, nu ca să mă schimb eu, ci cea care ar trebui să se conformeze stilului meu de viață?

Astăzi există mii de biserici și confesiuni creștine diferite. Am putea spune că fiecare persoană are capacitatea de a alege ce îi place, ce i se potrivește, ce îl reprezintă sau cu ce este de acord.

Dar Cuvântul lui Dumnezeu ne avertizează spunând: “Căci va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învăţătura sănătoasă, ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute şi îşi vor da învăţători după poftele lor. Îşi vor întoarce urechea de la adevăr şi se vor îndrepta spre istorisiri închipuite.” (2 Timotei 4:3-4)

Până la urmă, vreau o biserică adaptată mie sau adevărata biserică a lui Dumnezeu, în care să simt prezența lui Dumnezeu și să aud voința Lui pentru mine?

Cuvântul lui Dumnezeu ne spune: “Am şaizeci de împărătese, optzeci de ţiitoare şi fete fără număr, dar numai una singură este porumbiţa mea, neprihănita mea; ea este singură la mamă-sa, cea mai aleasă a celei ce a născut-o.” (Cântarea Cântărilor 6:8-9)

Deci una este „Cea Aleasă”, Biserică, „Mireasa” pregătită pentru Căsătoria cu Hristos, “ca să înfăţişeze înaintea Lui această Biserică, slăvită, fără pată, fără zbârcitură sau altceva de felul acesta, ci sfântă şi fără prihană.” (Efeseni 5:27)

Deci, care sunt criteriile de selecție?

Prin urmare, criteriile nu sunt ale noastre, dar ne bazăm pe ceea ce ne spune Cuvântul lui Dumnezeu despre biserică.

Adevăr

El are și execută adevărul exprimat prin Cuvântul scris al lui Dumnezeu (Biblie), ca „să ştii cum trebuie să te porţi în casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlpul şi temelia adevărului.” (1 Timotei 3:15)

Vocea lui Dumnezeu

În biserică nu auzi despre Dumnezeu, ci te duci să-L auzi pe Dumnezeu însuși, care este viu, vorbește și îl vizitează pe om prin energiile Duhului Sfânt. „În zilele de pe urmă, zice Dumnezeu, voi turna din Duhul Meu peste orice făptură; feciorii voştri şi fetele voastre vor proroci, tinerii voştri vor avea vedenii şi bătrânii voştri vor visa visuri! Da, chiar şi peste robii Mei şi peste roabele Mele voi turna, în zilele acelea, din Duhul Meu şi vor proroci.” (Faptele Apostolilor 2:17-18)

Arată ca prima Biserică a Apostolilor

Biserica, în rădăcinile sale, când a început în ziua Rusaliilor, după revărsarea Duhului Sfânt asupra credincioșilor, a insistat asupra a patru lucruri de bază: 1) În învățătura apostolilor, adică numai în Cuvântul lui Dumnezeu; 2) În legătura frăţească: toți frații, întreaga biserică, mâncau și se adunau împreună; 3) În frângerea pâinii: întreaga biserică participa în fiecare duminică la Cina Domnului și 4) La rugăciuni: cu respect şi reverenţă, întreaga biserică dedica timp rugăciunii și comunicării cu Dumnezeu. „Ei stăruiau în învăţătura apostolilor, în legătura frăţească, în frângerea pâinii şi în rugăciuni.” (Faptele Apostolilor 2:42)

În cele din urmă, alegerea unei biserici este un proces spiritual: trebuie să te rogi lui Dumnezeu să ți-o dezvăluie. Nu ascultați părerile oamenilor, ci aveți încredere doar în Cuvântul lui Dumnezeu. Nu uitați că bisericile înseamnă iubire și adevăr. Este o familie care te va îmbrățișa pentru că Dumnezeu este tatăl și toți credincioșii sunt frați în Hristos. Este locul în care vei fi nu numai vizitator, ci va fi și casa ta.

Cuvântul lui Dumnezeu

Primiți o Biblie gratuit

Cuvântul lui Dumnezeu (Biblia) îți poate schimbă viața. Vă putem trimite o Biblie absolut gratuit. Puteți completă datele dumneavoastră și ne vom asigura că vă va fi trimisă cât mai curând posibil. De asemenea, ne puteți trimite cererile voastre de rugăciune, întrebările sau mulțumirile voastre astfel încât să ne putem ruga împreună cu dumneavoastră.

Contact

Știri - Anunțuri


Citiți știrile și anunțurile bisericii noastre. Tot ce este nou va fi postat aici!

Biserica Apostolică Liberă Penticostală (EAEP) din Bruxelles


Telefon:+32 487 65 32 03
eaepbrussel@gmail.com
Adresa locaşului de închinare:
Hector Henneaulaan 144
1930 Zaventem

Program de funcţionare

Vineri: 20.30 - 21.30
Duminică: 11.00 - 12.30

Intrare liberă

În biserică puteți participa la predici gospel în limbile engleză, albaneză, franceză și română.